Seyit OnbaşıSeyit Onbaşı, Seyit Onbaşı, 1889 yılında Eylül ayında dünyaya gelmiştir. Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde yaşamıştır. Babasının adı Abdurrahman, annesinin adı, Emine olarak bilinmektedir. Seyit Onbaşı, 1909 yılında Nisan ayının başlarında askerliğine başlamıştır. 1912'de Balkan muharebelerine katılmıştır. Savaş bittikten sonra terhisi verilemedi ve topçu eri olarak Çanakkale Cephesi'nde göreve başlatıldı. Çanakkale Savaşları'nda göstermiş olduğu kahramanlıklarınla adını bir kez daha Türk tarihine yazılmıştır. 18 Mart Deniz Savaşı anında, Rumeli Mecidiye Tabyası'nda ayakta kalan tek top vardı ve onun da mermi kaldıran vinci bozulmuştur. Seyit Onbaşı büyük bir güçlükle 215 Okkalık olan bu ağır mermiyi üç kez tekrarlayarak namlunun ucuna sürerek bu kahramanlığınla Ocean gemisi büyük bir yara almıştı. Seyit Onbaşı 1918 sonbaharında köyüne dönerek, sanatı olan ormancılık ve kömürcülüğüne orada devam etmiştir. 1934 tarihinde yürürlüğe konulan soyadı yasası ile "Çabuk" soyadını almıştır. 1939 yılında hastalanarak akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Seyit Onbaşının Yaptıkları;

Çanakkale Savaşları'nda Deniz Savaşları yapılırken Seddü'l-bahir açıklarında olan düşman gemileri Morto Koyu ile Seddü'l-bahir tepesini sürekli bombardıman altına alarak Türk mukavemeti giderek azalmaya başlamışlardı. Kendilerini Allah'ın korumasına bırakıp Türk birlikleri şehitlik mertebesine ulaşmayı çok istediklerine, kaçmak yerine son çabalarına kadar mücadele etmişlerdir. Bu arada bir İngiliz gemisinden atılan büyük bir bomba Morto Koyu sırtlarındaki bir topçu birliğimizi toptan yok etmiştir. İçlerinde sadece Seyid Ali Çavuş sağ olarak kurtulmuştur. Çavuş etrafındaki gördüğü manzara karşısında duyduğu üzüntü ile dünyada eşi olmayan az görülebilecek bir olay gerçekleştirmiştir. Duyduğu üzüntü ve acı ile normalinde üç kişinin bile çok zor kaldırabileceği 257 kiloluk bombayı olduğu yerden tek başına kaldırdı, taşıdı ve topun namlusuna sürerek ateşlemiştir.

Seyit Onbaşı

Bu mermiyi göndereceği yeri biliyordu. Queen Elizabeth gemisinin bacasından içeri girerek gemiyi ortadan ikiye ayrılarak batmıştır. bu olayda, 257 okkalık koca mermiyi kaldırmış ve doğaüstü gücünü göstermiştir.

Seyit Ali Onbaşı ile birçok menkıbeyi Mehmet İhsan Genişçan, eserlerinde şöyle dile getirmiştir;

"Ne hikmetse bataryada tek top ayakta kalırken, ama onun da vinci kırık olduğundan mermileri namluya bir türlü süremiyorlardı. Yüzbaşı Hilmi Bey, etrafında birilerinden yardım almak düşüncesiyle bataryadan uzaklaştığı esnada Niğdeli Ali ve Koca Seyit ümitsiz ve hayli perişan vaziyette ne yapacaklarını düşünüp duruyorlardı. "Ulu ve yüce Allah'tan başka hiçbir güç kuvvet yoktur ki", duasını Seyit'in ağzından nur tanesi gibi adete damla, damla dökülmeye başlamıştır. Seyit Ali, bu duayı defalarca üst, üste okumuştur. Bu Allah'a yalvarışı şüphesiz hiç kimsenin ettiği dualara benzemiyordu.

Aşk ile feryat etmesi ve 257 okkalık top mermisini kucaklayarak omuzuna alması birdenbire olmuştur. Demir basamakları tam üç kez inip çıkmıştır. Yanında bulunan Niğdeli Ali, Seyit'in göğsünden ve omuzundan gelen kemiklerinin çatırdamasını duymuştur. Hayret ediyor, dehşet içinde bakıyordu. Topun namlusuna sürülen üçüncü mermi ile savaşın kaderini bu şekilde değiştiren ve olay yaratmış oldu. İngilizler'e ait "Ocean" adlı zırhlı, bu merminin vuruşuyla korkunç yara almıştır. Aynı günde ve saatlerinde Çanakkale Boğazı Müstahkem Mevki Kumandanı Cevat Paşa, Ödül almıştır. Seyit'e onbaşılık rütbesini veren kumandandır.

 Merminin bir defa daha kendi huzurunda kaldırmasını istemiştir. Bunun üzerine Seyit Onbaşı, Cevat Paşa'ya ardından şu cevabı verir; "Ben bu mermileri kaldırırken kalbim, Allah'ın feyziyle doldu. demiştir. Ancak bu kuvvetin sırrı olarak o anda bana gelen Allah'ın ihsan buyurduğu bir vergiydi dedi. Bu ağırlığı kaldıracak kadar bir rütbeye varmışsam bu duayla Allah'ın rızası ile olmuştur diye konuşmuştur. Ancak şimdi bunu kaldırmam mümkün değildir kumandanım".

Yayınlanma Tarihi : 05.04.2014 01:00:54

Seyit Onbaşı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

17 Yorum Yapılmış "Seyit Onbaşı"

Erhan BAĞ

Cevap Sayısı: 0
Aşağıdaki yorumları okudukça üzüntüm arttı maalesef. Biz milletçe en zayıf olan duygusallığımıza hitap eden şeylere inanmayı kayıtsız şartsız kabul etmişiz. Neden duyduğumuz veya okuduğumuz şeylere hemen inanmak gibi bir zaafımız vardır. Yukarıda yazılan metinde geçenler hangi resmi kayıtta geçer acaba hiç düşündük mü? Kahramanımız Koca Seyid dünyada eşi benzeri görülmemiş bir olayda başrol oynamış ve tarihe geçmiştir. Koca Seyit Seddülbahir Morto Koyu sırtlarında olduğu söylenen (ki böyle bir topçu birliği yoktur belirtilen zaman diliminde) birlikten ağır mermileri kaldırmış ve atış yaparak Queen Elizabeth Zırhlısını ikiye ayırdığı yazılmıştır. Böyle bir olay olmamıştır.Bilgi yanlış verilmiş. Kendisi Rumeli Mecidiye Tabyasında Topçu Eri olarak görev almış ve Genel Kurmay Arşiv kayıtlarında 3 Adet mermi kaldırmış ve ağırlıkları 140-190- ve 215 kg dır. Yukarıda ki anlatımlarda kaldırdığı merminin ağırlığını faklı yazıldığına dikkat ediniz. Sitenin editörüne tavsiyem toplum yararına paylaştığınız tüm bilgelerde kaynak belirtirseniz iyi olur. Türk milletinin gerçekleri bilmeye hakkı vardır. Üzerinize aldığınız bu sorumluluğu takdir etmekle birlikte ağır olduğunu da hatırlatmak isterim. Saygılarımla.

2018-06-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

yasinaktaş

Cevap Sayısı: 0
Bence çok güzel olmuş. Yapana ve yayınlayana çok teşekkür ediyorum.

2018-04-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

Yasemin

Cevap Sayısı: 0
Seyit onbaşı vatanımızı kurtardı onu sevgi ile anıyoruz

2018-03-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

nihat

Cevap Sayısı: 0
şehit onbaşı ve mehmetçiklerimiz olmasa biz boyle rahat yaşayamazdık çanakkale bizim için çok önemli bir zafer şehit onbaşı eğer o mermiyi nası bir imanla kaldırdıysa biz de onu hiç unutmamalıyız ÇANAKKALE GEÇİLMEZ sözüğmüz bunu anlatıyo

2018-03-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

RANA Y. B.

Cevap Sayısı: 0
Bence çok güzeldi. Benim ödevime çok faydası oldu. Üstelik anlatımı da çok güzel

2018-03-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

DAMLANUR

Cevap Sayısı: 0
şehit onbaşıbu mileti çok mu seviyordu

2018-03-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

Kenan

Cevap Sayısı: 0
CANLARI PAHASINA ÜLKEMİZİ SAVUNAN O KAHRAMANLARA ALLAH RAHMET ETSİN MEKANLARI CENNET OLSUN.

2017-05-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

Havva

Cevap Sayısı: 0
ben seyit onbaşının sözleri diyorum hayatını değil

2017-03-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

&9786;&9786;&9786;&9786;&9786;

Cevap Sayısı: 0
İşime yaradı son paragrafı anlamadım

2017-03-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

furkan

Cevap Sayısı: 0
vay be ne diyek helal olsun tüm askerlerimize helal olsun o adam onu nasıl taşımış

2017-03-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

fatma reyyan

Cevap Sayısı: 1
ÇANAKKALE DE SAVAŞAN YİĞİT ASKERLERİMİZLE BENDE GURUR DUYUYORUM

2017-02-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

SONER

Cevap Sayısı: 1
Çanakkale Savaşında askerlerimiz bu kadar zor şartlar altında savaşmışlardır onlarla gurur duyuyorum

2017-02-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

olgun

Cevap Sayısı: 0
helal olsun o mermiyi ben hayyatta kaldıramam

2017-02-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

HATİCE KAPLAN

Cevap Sayısı: 0
ben mermiyi kaldırdığını istemiyorum değişik o dışında bir olay istiyorum

2017-02-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

TURGAY

Cevap Sayısı: 2
NE KADAR DÜŞÜK CÜMLE, NE KADAR ANLATIM BOZUKLUĞU VAR. LÜTFEN DÜZGÜN YAZIN BÖYLE ANLAMLI BİR HİKAYEYİ KATLETMİŞSİNİZ.

Savaş bittikten sonra terhisi (verilemedi) ve topçu eri olarak Çanakkale Cephesinde göreve başlatıldı.

Kendilerini Allahın korumasına (bırakıp) Türk birlikleri şehitlik mertebesine ulaşmayı çok istediklerine, kaçmak yerine son çabalarına kadar mücadele etmişlerdir.

kaçmak yerine (son çabalarına) kadar mücadele etmişlerdir.

dünyada eşi olmayan az görülebilecek bir olay gerçekleştirmiştir
dünyada eşi olmayan az görülen ne demek ya

2017-01-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

bilge altınay

Cevap Sayısı: 1
Allahım bu şehitlerimizin adına ülkemizi koru.Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.Bu ruh asla unutulmamalı.Seyit onbaşının hikayesi mucize mucize inancın gücü anca böyle olur.İlahi sırlara inancım arttı.Duygularımı kelimelerle ifade edemiyorum.

2015-03-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

murat

Cevap Sayısı: 2
çanakkale savaşı çok dolu geçti.bu kişilerden birisi de seyit onbaşıdır.Allah ın verdiği güç ile kazandık o 257 kiloluk top mermisini kaldırdı helal olsun.

2015-03-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Çanakkale Savaşı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018