Forum Sayfaları

Merhaba! Forumlar sayfamıza hoş geldiniz. Burada, ortak ilgi alanlarını paylaşan, bilgi alışverişinde bulunan ve çeşitli konularda tartışmalar yapan bir topluluk bulacaksınız. Amacımız, sizlere dostça ve destekleyici bir ortamda etkileşim kurma fırsatı sunmak.

Yeni Bir Konu Başlat

şifre

Önceki Forum Konuları

Çanakkale Savunması

çanakkale savunması çeşitli detaylarıyla anlatıldığı halde 20 yıl önce Abdülhamit Han'ın aldığı tedbirlerden,inşaa ettiği mevzilerden, istihkam ettiği tabyalardan,yerleştirdiği toplardan bahsedilmemektedir.Neden?

560
1,568
4131 gün
yusuf

Tarih Hatası

Dedemin kardeşi Erikçioğullarından Aydın ili Kuyucak doğumlu Ali oğlu Ahmetin şehitler listesinde Kerevizdere mMuharebesinde 30 Mart 1915 tarihinde şehit olduğu yazılı. Ancak bu tarihte henüz Kerevizdere Muharebesi başlamamıştı. Bu değişik durum Rumi takvim ile Miladi takvimin farklılıklarından da kaynaklanmıyordu. Zira Miladi 30 Mart 1915'in karşılığı Rumi olarak 17 Mart 1331. Benzer tarih hatalarını başka şehit adlarında da gördüm. Bu hatanın kaynağı nedir? Gerçeğe nasıl ulaşabilirim? Cevaplar için şimdiden teşekkürler

560
1,568
4113 gün
selahattin erikçi

Çanakkale Savasıonemlı Soru

çanakkale savası Istanbulda oturuyorum canakkaleye 4 kez gıttım 4 undede rehbere sormayı unuttum geldım sorıyım dedımhemen Soru:Turkıye Enver Pasa neden ataturk ' un yerıne alman komutanı getırmıs + alman komutan ataturkun aldıgı onlemlerı kaldırılmıs ve BIGALI(BAYRAKLI KOYE)Gonderılmıs ? NEDEN Hatta onemlı kısının sozu var Bu alman ya askerlıgı bılmıyor yada hain ?

560
1,568
4096 gün
Umut

Kanal Cephesi

Bu cephe Almanların isteği üzerine açılmıştır. Amaç Mısır’da Osmanlı hâkimiyetini yeniden sağlamak ve Süveyş Kanalı’nı ele geçirip, İngiltere’nin Hindistan yolunu kesmekti. Böylece İngiltere’nin sömürgelerinden gelen yardımların da yolu kapatılacaktı. Cemal Paşa komutasındaki Osmanlı orduları 2-3 Şubat 1915’de Süveyş Kanalı’na saldırıya geçti, ancak başarılı olamadı. İngilizler, Sina Yarımadası’nı alarak Suriye sınırına kadar dayandılar. Suriye Cephesi’nde Alman Generali Liman Von Sanders Yıldırım Orduları Grup Komutanı olarak görev yapmaktaydı.

560
1,568
3894 gün
Himmet

Sarı Kamış

Tamamen karlarla kaplı, çok yüksek dağlık ve yolsuz bir arazide o günün koşulları altında kış donatımından yoksun yaya ve atlı birliklerle yapılan bu harekât çok riskli idi. Özellikle 10’uncu Kolordu birlikleri, Allahuekber Dağları’nı aşarken çetin zorluklar ve kış şartları sebebiyle gerek miktar gerekse mevcut silahlar yönünden çok zayiat vermiştir. Nitekim Türk kuvvetlerinin büyük bir kısmı soğuktan donarak ölmüştür. Sarıkamış’a girebilen 300 kişilik bir kuvvet de Ruslar tarafından geri atılmıştır. Bu başarısızlık karşısında Enver Paşa, 10 Ocak 1915’te 3’üncü Ordu komutanlığını Tuğgeneral Hafız Hakkı Paşa’ya devrederek İstanbul’a dönmüştür.

560
1,568
3894 gün
Fikriye

Savaşta Kaybolanların Listesi Var Mı

Yrd.Doç.Dr.Lokman Erdemir Çanakkale savaşına katılan fakat mevcut şehit listelerinde bulunmayan vefat edenlere dair bazı haber kaynaklarında 24 bini bulan şehidimiz olduğundan bahsediyor.Benim büyükdedemin de bu kişiler arasında olduğunu düşünmekteyim.Halihazırda bu kaybolan askerlerin yer aldığı bir liste var mıdır?

560
1,568
3875 gün
Ülkü MUTLU

İstanbulun İşgali

çanakkale zaferinden sonra istanbul nasıl kuşatıldı ve kuşatma süresince cumhuriyete geçiş planları kimler tarafından önerildi vede cumhuriyet kurulduktan sonra ingiltere ile bağlarımız nasıl boyut aldı? teşekkürler.

560
1,568
3869 gün
günay

Çanakkale Savaşıı

Çanakkale savaşı, 18 Mart 1915 - 9 Ocak 1916 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. 18 Mart 1915 de başlayan ilk saldırı 9 ocak 1916 tarihinde karşı donanmanın ülkeyi tamamen terk etmesi ile son bulmuştur. Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanma Boğaz'a geniş çaplı ilk saldırıları 1915 Şubat ayında başlatıldı. En güçlü saldırı ise 18 Mart 1915 günü uygulamaya konuldu. Ancak Birleşik Donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz harekatından vazgeçilmek zorunda kalındı. Deniz harekatıyla İstanbul'a ulaşılamayacağı anlaşılınca bir kara harekatıyla Çanakkale Boğazı'ndaki Osmanlı sahil topçu bataryalarını ele geçirmek planı gündeme getirilmiştir. Bu plan çerçevesinde hazırlanan İngiliz ve Fransız kuvvetleri 25 Nisan 1915 şafağında Gelibolu Yarımadası'nın güneyinde beş noktada karaya çıkarılmıştır. İngiliz ve Fransız çıkarma kuvvetleri her ne kadar Seddülbahir ve Arıburnu sahillerinde köprübaşları oluşturmayı başardılarsa da Osmanlı kuvvetlerinin inatçı savunmaları ve zaman

560
1,568
3766 gün
sena

Batırılan Fransız Gemisi Hak.

Fransız gemisinin bacasından topu düşürerek Fransız gemisini batıran Türk askerinin ismi ve Fransız gemisinin ismini ve bu gemide kaç düşman askerinin öldüğünü öğrenmek istiyorum. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

560
1,568
3749 gün
Ali Cenap Üstündağ

Çanakkale Savaşındaki Azınlıklar

İyi günler öncelikle , Çanakkale savaşına dair bilgi toplarken aklımda birkaç soru birikti ve ilber hocama başvurmanın mantıklı olduğunu düşündüm . Soruları sıralayayım isterseniz ; 1)Çanakkale savaşındaki gayrimüslim ya da azınlık olarak tabir edilen milletler var mıydı ? Varsa bu savaşa dair fikirleri neydi yunan , ermeni ya da rum asıllı bir askerin kendi milletine karşı savaşmasının analizini merak ediyorum . 2)Bir askerin cephede Atatürk'ü görünce tanıması olası mıydı yoksa asker tanıyamayacak kadar alakasız mıydı olaylardan , basın yayın organlarında Atatürk'e dair haberler yapılıyor muydu ? Kısaca bir askerin Atatürk'ü tanıma olasılığını ve nedenleri soruyorum .

560
1,568
3672 gün
semir

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Seddülbahir Cephesi

Seddülbahir Cephesi

Editörün Seçtiği

Çanakkale Zaferi

Çanakkale Zaferi

İlginizi Çekebilir

Çanakkale Savaşı

Çanakkale Savaşı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çanakkale Destanı Tarihi

Çanakkale Destanı Tarihi

Anafartalar Cephesi

Anafartalar Cephesi

Çanakkale Türküsünün Sözleri

Çanakkale Türküsünün Sözleri

Çanakkale Savaşı Kayıplar

Çanakkale Savaşı Kayıplar

Çanakkale Savaşı Komutanı

Çanakkale Savaşı Komutanı